Potrebujeme viac hovoriť o TTIP. Prečo?

Autor: Daniela Kellerova | 21.10.2014 o 8:00 | (upravené 21.10.2014 o 15:55) Karma článku: 4,82 | Prečítané:  1516x

V Británii je počas posledných pár týždňov nesmierne veľa počuť o fracking, TTIP deal a noviny a internet zaplavili obrázky kampaní podobnej tejto od World Development Movement:

article_photo

Dohody ohľadom TTIP vzbudili nesmierne silnú opozíciu a odpor a vyprovokovali mnoho protestov po celej Európe 11. septembra, podobný ako vyššie na obrázku v Londýne, kde boli tisíce ľudí protestujúcich proti zmluve a vyvesili banner na Westminsterský most pred budovou parlamentu.

Zároveň sa za niečo vyše týždňa vyzbieralo vyše 600 tisíc podpisov proti TTIP zmluve. Takto vyzerala mapka zorganizovaných protestov po Európe od World Development Movement, ktorú uverejnili na svojej Facebook stránke:

article_photo

Zarazilo ma, že popri obrovskej kampani aká sa proti tomuto – inak tichému paktu Európskej Únie a Spojených Štátov – vyhrotila od Británie až po Grécko a Moldavsko, Slovensko jej nebolo súčasťou. Preto som sa rozhodla napísať tento blog – a aspoň čiastočne posvietiť na tento temný problém. Prečo je to teda také dôležité aby sa vedelo o TTIP?

O čo presne ide?

TTIP je zmluva prejednávaná medzi Európskou Úniou a USA, o voľnejšom obchode, niečo na spôsob NAFTA, ktorá dnes funguje medzi USA, Kanadou a Mexikom. Jej zástanci tvrdia, že s voľnejším trhom, bude ľahšie robiť biznis a príde veľké množstvo pracovných miest. Avšak TTIP má aj svoje temné stránky – a najobávanejšou je, že môže dať medzinárodným korporáciám bezprecedentnú moc, ktorá by mohla viesť k privatizácii verejného sektora, zhoršeniu environmentálnych štandardov a práv pracovníkov. George Monbiot z Guardianu dokonca nazval TTIP 'otvoreným útokom na demokraciu'.

Reakcie na Slovensku?

Pri študovaní čo sa o probléme napísalo na Slovensku, som narazila na článok na portáli Jetotak.sk, kde anonymný pracovník medzinárodnej inštitúcie, rozobral celú debatu, o TTIP – Good deal for Slovakia?

Ďalej to bol predlhý článok Eduarda Chmelára o geopolitických následkoch tejto zmluvy, v ktorej vidí nástroj prinavrátenia ekonomickej dominancie Spojených Štátov nad Európou. Zaujímavý bol blog Prezidenta Nemecko-slovenskej hospodárskej únie, Pavola Podolaya, Riziká dohody TTIP medzi EÚ a USA, kde tvrdí:

TTIP pravdepodobne neprinesie ani vznik nových pracovných príležitosti, nakoľko budú malé a stredné firmy vytlačené veľkými koncernami, ktoré sú schopné s menším personálom masovo produkovať lacné tovary. O nič lepšie to nebude ani v oblasti poľnohospodárstva, kde subvencionovaní americký farmári (aj za pomoci masívneho nasadenia chémie) malých a stredných európskych poľnohospodárov urobia fakticky nerentabilnými.

Veľa občanov si robí starosti najmä pre zmeny týkajú ce sa  potravinového priemyslu v Európskej únii. Sú to klonované kravy, hormónové mlieko a mäso s rastovým hormónom Ractopamin, chlórom čistená hydina, geneticky manipulované potraviny (Gen-Food). Je tu aj riziková technológia ťažby plynu „Fracking“ používaná práve v USA, kde má Európa veľké pochybnosti ohľadom životného prostredia. Problémom je aj plánované zriadenie rozhodovacích súdov, kde neexistuje možnosť odvolania sa.

Na informačnom portáli o TTIP Slovakia - Transatlantickom partnerstve v oblasti obchodu a investícií vás zahrnie kopa citátov od Barossa, Fica po Šefčoviča o dobrej príležitosti pre Slovensko, ktorú treba využiť.

Avšak musíme hovoriť o možných negatívnych (a dúfam, že aj neželaných) dopadoch tejto zmluvy! 

Čo môže TTIP ovplyvniť? Škótska case study:

V Škótsku sa momentálne najviac debatuje o budúcnosti ťažby zemného plynu fracking metódou, ak TTIP prejde. Škótsky parlament, totiž odmietol fracking na svojom území, po čom mu boli stiahnuté právomoci v tomto smere Londýnom, ktorý TTIP a fracking v Škótsku podporuje. 

Jeni Mackay, zo Scottish Education and Action for Development, neziskovky zameriavajúcej sa na globálne vzdelávanie, tvrdí, že nakoľko 99% Škótov je proti, nastavuje to nesmierne dôležité otázky o demokratickosti Londýnskeho rozhodnutia. 

Predovšetkým v tieni neúspešnej Yes campaign za Škótsku nezávislosť, počet členov politických hnutí Greens a Scottish National Party nabral rýchly spád a len SNP sa o štyri dni po referende zvýšil počet o 70%, čo z nej robí tretiu najväčšiu politickú stranu Británie. Škótsko teda zostalo súčasťou Británie, no s takmer polovicou populácie želajúcej si samostatnosť – sú podobné politiky Londýna ignorujúce škótske problémy – iba časovanou bombou o nové referendum.

Fracking je pritom nesmierne nebezpečné, nakoľko sa nielenže používajú silné chemikálie pri samotnej ťažbe, ale aj aktivujú nebezpečné a rádioaktívne substancie, ktoré sa nachádzajú v uhlí a bridlici, čo kontaminuje spodné vody, zem, nakoniec i vzduch ohrozujúc tým zdravie ľudí a samotnú klímu. Friends of the Earth dokonca dávajú do pozornosti štúdiu, ktorá skúmala komunity v Austrálii zasiahnuté následkami fracking v ich okolí – kde sa po dlhodobom vystavení týmto chemikáliám zvýšil počet  poškodení plodu a rakovín.

V praxi môže platná TTIP znamenať, Mackay dodáva, že korporácia ťažiaca plyn v Škótsku, by v budúcnosti mohla krajinu zažalovať za zmarenie ziskov, ak sa jej fracking nepovolí.

Podobne problémy sa nás môžu týkať na Slovensku – je nebezpečné spoliehať sa na dobro voľného trhu, ktorý TTIP prinesie, ako nové možnosti exportne orientovanej krajiny. Skôr sa treba pozerať na nebezpečenstvo, čo sa na korporáciami ovládanom Slovensku – už aj bez dôveryhodného denníka (či týždenníka) – môže stať – demokracia a kapitalizmus bude nastavený tak, aby sa ešte viac zúžil okruh tých, ktorým slúži.

Podpíšte petíciu tu. 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zoznam vecí, na ktorých chce ušetriť štátna zdravotná poisťovňa

Výber úsporných opatrení, ako ho navrhla Všeobecná zdravotná poisťovňa.

TECH

BlackBerry vstáva z mŕtvych, chystá novinku s klávesnicou

Klávesnica, touchpad, dobre čitateľný displej a kvalitné fotoaparáty.


Už ste čítali?